parallax background

Jaki jest Nasz umysł?


Nasz umysł można podzielić na 3 części. Każda z nich wykonuje różne rzeczy i dlatego jest im trudno odnieść się do siebie nawzajem i ze sobą dobrze komunikować.

Zacznę od trzeciego i „najgłębszego” poziomu, którym jest nieświadoma część umysłu. Zasadniczo, ma ona dwie funkcje, przede wszystkim kontroluje siłę układu odpornościowego oraz inne automatyczne funkcje ciała, takie jak bicie serca, mruganie oczami czy działanie narządów wewnętrznych.

Pierwsza część umysłu to świadomość, która jest wszystkim tym, co widzimy „na powierzchni”. Spędzamy w tej części umysłu większość naszego czasu. Ta część umysłu posiada cztery funkcje, które w codziennym życiu są bardzo pomocne, jednak niektóre z nich mogą utrudniać odnalezienie przyczyny źródłowej problemu i ostateczne rozwiązanie go.
Pierwszą z nich jest analiza – ta część codziennie podejmuje setki decyzji, które wydają Nam się automatyczne, patrzy i analizuje problemy, poszukuje rozwiązań. Kolejna funkcja to racjonalizacja – ta część MUSI Nam dać powód, dla którego zachowujemy się w konkretny sposób. Musi to robić dla ochrony Naszego zdrowia psychicznego, bo gdy ludzie nie znajdują powodów, dla których coś robią, czują się sfrustrowani, niespokojni – a im dłużej, tym gorzej. Jednak poziom świadomy umysłu jest często powierzchowny i bardzo często nie odnosi się do prawdziwej przyczyny. Np. palacz tłumaczy swoje palenie tym, że papieros go uspokaja, relaksuje, pozwala lepiej się skoncentrować – jednak nie zaczął palić, by się zrelaksować – zaczął, kiedy potrzebował bezpieczeństwa. Niezaspokojona potrzeba bezpieczeństwa była tutaj źródłem, prawdziwą przyczyną, nie to, co podsuwa aktualnie świadomość.
Kolejna funkcja to siła woli – wszyscy znamy jej działanie – kiedy nieco osłabnie, z reguły wraca wtedy stary wzorzec zachowania. Jeśli ktoś ma mocniejszą siłę woli i nawet wytrwa w nowym nawyku, będzie go to kosztowało wiele trudu.
Kolejna funkcja świadomości to pamięć robocza – jest to pamięć, której potrzebujemy codziennie, by funkcjonować, np. pamięć imion swoich bliskich, swojego nr tel, drogi do pracy itd.
Podsumowując całość funkcji poziomu świadomego Naszego umysłu – jest bardzo logiczny, analityczny, a więc i często omylny, ponieważ pomija sferę emocji, prawdziwych potrzeb i dążeń.

Z kolei drugi poziom, który stanowi podświadoma część umysłu, jest obłędnie potężny i mądry. Może sprawić, że człowiek będzie dokładnie taki, jaki chciałby być. Aby lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje podświadomość, najlepiej porównać ją do działania komputera – bez oprogramowania, nie będzie działał, a może funkcjonować tylko na podstawie swojego oprogramowania. Można też zmienić oprogramowanie – wówczas stary program przestanie działać. Dokładnie tak samo funkcjonuje Nasza podświadomość. Programujemy ją każdego dnia, od momentu narodzin. Najbardziej wrażliwe okresy „intensywnego programowania” są te pierwsze – do 7 r.ż., i później w okresie dojrzewania. Nasza podświadomość funkcjonuje według ważnej zasady – MUSI sprawić, byśmy byli taką właśnie osobą, o jakiej mówi całość oprogramowania. Jeśli na przykład na podstawie programu twierdzi, że jesteśmy otyli/ palący/ źli – tacy właśnie jesteśmy lub czujemy, że jesteśmy.
Całe oprogramowanie podświadomości zawiera całość Naszej pamięci – od dnia narodzin. Dlatego w hipnozie nierzadko można doświadczyć odtworzenia, często też niemożliwych do zapamiętania z perspektywy świadomej części umysłu, wspomnień, często dokładnie w taki sposób, jakbyśmy odtwarzali film z Naszej przeszłości przed zamkniętymi powiekami.
Zawiera również nawyki, czyli zdolności do automatycznego odpowiadania na to, co się dzieje wokół Nas i jak tego doświadczamy. Nawyki mogą być pożyteczne lub niekorzystne, w zależności od treści oprogramowania, jakie „wgrano” do Naszego życia. W Naszej podświadomości mieszczą się też emocje. Świadoma część umysłu zwyczajnie nie potrafi zbyt dobrze radzić sobie z emocjami, dlatego za każdym razem, gdy potrzebujemy uczuć, reagujemy w danej sytuacji z poziomu - czasami z punktu widzenia świadomej części: irracjonalnego i buntowniczego – ale też niezwykle inteligentnej podświadomości. Czasem sposób, w jaki reagujemy pod wpływem silnych emocji wpędza Nas w kłopoty. Zazwyczaj dochodzi wtedy do oceny tego z poziomu części świadomej umysłu: „Dlaczego to zrobiłem? To było takie głupie, nieodpowiedzialne…” – jednak podświadomość zawsze ma jakiś ważny powód, by tak reagować i wśród tych powodów często odnaleźć można niezaspokojone ważne potrzeby emocjonalne.
Kolejna ważna część Naszego oprogramowania – podświadomości przejmuje funkcję ochronną. Musi chronić Nas przed niebezpieczeństwem, jednak nie potrafi odnaleźć różnicy między realnym a tym wyimaginowanym. Dobrym przykładem działania funkcji ochronnej jest utrwalone pod wpływem jakichś doświadczeń z dzieciństwa przeświadczenie, że mężczyźni są niebezpieczni, ranią innych i wynikająca z niego potrzeba ochrony siebie przed bliższym kontaktem z mężczyznami – np. poprzez nabieranie wagi. Przykład ilustruje, jak podświadomość czasem Nas ochrania, choć w sposób, którego wolelibyśmy uniknąć. W rzeczywistości nie wszyscy mężczyźni są niebezpieczni – dlatego to zagrożenie, przed którym chroni podświadomość jest bardziej skutkiem wyobrażeń na ten temat tworzonych przez pryzmat przeszłych doświadczeń.
Jest jeszcze jedna część podświadomości, która akurat Nam nie służy. Ta część jest leniwa, bo nie lubi wykonywać pracy, która jest potrzebna, by zaakceptować pozytywne sugestie, które zmieniłyby Nas w sposób, w jaki chcemy się zmienić. Z kolei negatywne sugestie do podświadomości wchodzą z łatwością, ponieważ nie wymagają żadnej pracy z jej strony, kiedy pasują do oprogramowania „wgranego” wcześniej do Naszej podświadomości. Dobrze ilustruje to przykład osoby bardzo otyłej, która kiedy patrzy w lustro, mówi do siebie „Ale jestem gruba” – i te słowa wchodzą prosto do jej podświadomości, bo pasują do jej oprogramowania – percepcja siebie jako osoby otyłej staje się silniejsza, więc osoba dalej tyje. Z drugiej strony, jeśli powie do siebie „Jestem szczupła, atrakcyjna” – to ta informacja kłóci się z oprogramowaniem, więc sugestia nie zostaje zaakceptowana.

Niezmiernie ważne jest zrozumienie, w jaki sposób wpuszczamy sugestie do Naszej podświadomości. Jeżeli myśl czy idea zostanie tam wpuszczona, po prostu musi się zrealizować. Zmienia się wtedy oprogramowanie i wewnętrzny umysł musi na to zareagować. Jakby na granicy do podświadomości stoi pewien „strażnik” – jest to ostatnia część poziomu świadomego Naszego umysłu, zwana funkcją krytyczną. Odpowiada ona za komunikację między częścią świadomą i podświadomą umysłu. Funkcja krytyczna zatrzymuje każdą pozytywną sugestię lub ideę, którą sobie dajemy bądź dostajemy z zewnątrz, aby podświadomość mogła porównać ją z oprogramowaniem, które już ma – gdy się nie zgadza, funkcja krytyczna świadomej części umysłu tę sugestię odrzuca, nie wpuszcza jej do podświadomości. Ta sugestia lub idea (np. chęć schudnięcia lub pozytywne myśli o swoim wyglądzie) może też być poprowadzona w jeszcze jedno miejsce – do siły woli – jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, na jak długo jej moc wystarcza i ile wysiłku Nas to kosztuje.


W stanie hipnozy funkcja krytyczna, która blokuje dobre sugestie, zostaje ominięta. Dzięki temu, pozytywne sugestie łatwo wchodzą do Naszej podświadomości. Wbrew pewnym nieprawdziwym przekonaniom, w hipnozie jest tak, że zawsze mamy pełną kontrolę nad tym, co wpuścimy do Naszej podświadomości, a czego nie – wówczas część świadoma umysłu przejmuje zupełnie inną rolę. W stanie hipnozy jest tak, że świadoma część umysłu stoi u straży bram do podświadomości – kiedy dostajemy sugestię w hipnozie, doskonale ją słyszymy i rozumiemy.
W głębokich stanach hipnozy jesteśmy dwieście do trzystu procent bardziej świadomi, niż na co dzień! Wszystkie nasze zmysły są wówczas o wiele bardziej wyostrzone. I w zależności od tego, jakie mamy mentalne nastawienie – sugestia wejdzie bądź nie wejdzie do podświadomości. Hipnoterapeuta czy hipnotyzer zwyczajnie nie może wmusić w osobę hipnotyzowaną żadnej sugestii, bo to ona w pełni decyduje o tym, czy dana idea jej pasuje. Istnieją cztery nastawienia mentalne. Jeżeli osoba w odpowiedzi na sugestię uznaje, że lubi ją i wie, że będzie działać – wtedy zmiana jest pewna, sugestia wchodzi do podświadomości i wtedy już musi się urzeczywistnić. Jednak jeżeli osoba uzna, że sugestia brzmi choć trochę niekomfortowo lub jest osobie zupełnie obojętna – wtedy z pewnością nie zostanie przyjęta. Ostatnie nastawienie sprawia, że najwięcej osób nie może osiągnąć zmiany przez hipnozę, kiedy osoba lubi tę sugestię i jedynie ma nadzieję, że będzie działać. Jedynie, ponieważ słowo „nadzieja” jest bliźniaczą siostrą słowa „próbować” i oznacza automatyczną porażkę. Z pewnością nie raz każdy z Nas zauważył, że gdy mówiliśmy sobie „zrobię to”, robiliśmy to i to z reguły bardzo dobrze, natomiast kiedy jedynie mieliśmy na coś nadzieję bądź „próbowaliśmy”, często tego nie robiliśmy dobrze lub w ogóle. Dlatego zdecydowanie najlepszym nastawieniem jest „Chcę tę sugestię i wiem, że będzie działać!” – wówczas nie mamy szans na niepowodzenie i zmiana jest zawsze osiągalna. Również aby wyjść ze stanu hipnozy wystarczy jedna najmniejsza myśl, że osoba już nie chce być w tym stanie – i automatycznie z niego wychodzi.

Leczenie zaburzeń lękowych i emocjonalnych:

depresji, fobii, nerwic, nadmiernego stresu, zespołu stresu pourazowego PTSD, cPTSD, ASD, terapia traumy, bezsenności (Pomoc w przezwyciężaniu lęku o różnym podłożu oraz innych ograniczających emocji – poczucia bezradności, przygnębienia, poczucia winy, krzywdy, poczucia straty)

Leczenie uzależnień

(Pomoc w przezwyciężaniu nałogów i innych niekorzystnych nawyków)

Leczenie zaburzeń osobowości i zaburzeń behawioralnych

(w tym zaburzeń odżywiania)

Pomoc w przezwyciężaniu objawów psychosomatycznych

Pomoc w osiąganiu lepszych wyników w różnych dziedzinach życia

(Rozwój osobisty, wzmacnianie poczucia własnej wartości, poprawa wyników w nauce)

POTRZEBUJESZ POMOCY?

Napisz do mnie


Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu przez Język Empatii - gabinet psychoterapii i pomocy psychologicznej Patrycja Nosel. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę. Podanie danych wprowadzonych w formularzu kontaktowym jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną przez Ciebie wiadomość.

Umów się